آلبومِ چهارم محسن یگانه چه زمانی منتشر می شود؟!

نیما باقری : چهارمین آلبوم رسمی محسن یگانه خواننده محبوب موسیقی پاپ به زودی با تیراژی گسترده روانه بازار می شود. این آلبوم که نامِ آن قرار است به صورت سورپرایز و در آستانه انتشار رسانه ای شود، هنوز زمان مشخصی برای انتشار ندارد.

 http://pars-concert.ir/wp-content/uploads/2015/02/7ndshwl6.jpg

بیشتر از دوسال از انتشار آخرین آلبومش می گذرد، ۳۰اُم مهرماه سال ۹۱ آلبوم حباب از او منتشر شد، آلبومی که بعضی ها معتقد بودند به اندازه آلبوم رگ خواب شنیده نشد، بعد از انتشار آلبوم حباب به دلایل شخصی و خستگی ناشی از تولید آلبوم تصمیمی گرفت که خیلی ها را متعجب کرد، او عنوان کرد که دیگر آلبومی منتشر نخواهد کرد و با سینگل ترک هایش به ارتباط با مخاطبانش ادامه خواهد داد، اما ۱سال پس از این اظهار نظر هوادارانش با ایجاد کمپین های مختلف آنقدر به او فشار آوردند که سرانجام تسلیم خواسته ی آن ها شد و شروع به تولید چهارمین آلبوم خود کرد، آلبومی که می توان هواداران این خواننده یا همان «جاستی ها» را محرک و عامل اصلی ایجاد آن دانست. پس از آن با منتشر کردن تک قطعات خود سعی در بدست آوردن ذائقه مخاطب و تست کردن سبک های جدید را داشت، او در این مدت تک ترک هایی از جمله: «یه هفته به عید»، «امروز تولد منه»، «خستم»، «خیابونا»، «قرص های خواب آور»، «بازم بخند»، «من» و یک آلبومک اینترنتی که شامل آهنگ های «مرد»، «عید هرسال» و «ریمیکس باور کنم» بود را منتشر کرد. همچنین با برگزاری تور کنسرت های خود در تهران و شهرستان ها به بیشتر مناطق ایران سر زد و به اجرای کنسرت پرداخت، اما گل سر سبد اجراهای زنده این خواننده تور موفق آمریکا و اجرای سالن نوکیا شهر لس آنجلس بود، جایی که محسن یگانه توانست در روزی که یکی از خوانندگان خارج نشین به نام « د.ا» نیز کنسرت داشت بیش از ۷۰۰۰ نفر را به سالن نوکیا بکشاند. و به گفته شاهدان و افراد حاضر در شهر توانست جمعیتی به مراتب بیشتر را به سالن بیاورد. با این کنسرت محسن یگانه توانست اولین خواننده داخلی ایران باشد که به تالار مشاهیر سالن نوکیا راه پیدا میکند.

 

به هر ترتیب آن جوان ۲۳ ساله ای که در سال ۸۷ اولین آلبوم خود به نام «نفس های بی هدف» را منتشر کرده بود حالا در ۳۰ سالگی در آستانه انتشار چهارمین آلبوم خود است، حال در آستانه انتشار آلبوم جدید محسن یگانه قرار داریم و با هم به مرور اطلاعات درز کرده از جدیدترین آلبوم این خواننده می پردازیم. هرچند این خواننده برخلاف آلبوم قبلی خود رویه سکوت را در پیش گرفته تا کمترین اطلاعات از آلبومش نفوذ کند.

 

اطلاعات و فضای کلی آلبوم:

بنا به عقیده بسیاری از کارشناسان آلبوم «رگ خواب» یکدست تر از آلبوم «حباب» بود و همین موضوع باعث فراگیرتر شدن آن آلبوم بود، حال به نظر میرسد محسن یگانه بعد از آلبوم حباب و شنیدن انتقادها در آلبوم جدیدتر پخته تر از همیشه عمل کند. شنیده ها حاکی از این است که یگانه در این آلبوم از تکنیک «ساز زنده» بیشتر از قبل استفاده کرده و آن تنظیم های تمام الکترونیک کمرنگ تر شده است که البته این کار همواره به زیباتر شدن یک اثر هنری بیشتر کمک کرده است. همچنین فضای کلی آلبوم نیز به قول معروف دِلی تر از گذشته خواهد بود، به این معنی که می توان آن فضا و اِلمان های همیشگی و دوست داشتی مخصوص محسن یگانه را در آلبوم نظاره گر بود. ظاهرا با آلبومی شاد طرف نخواهیم بود و قطعات حسی آلبوم بیشتر خواهند بود.

 

قطعات آلبوم:

تعداد قطعات همواره بحث مهمی در یک آلبوم موسیقی بوده است، آلبوم های قبلی محسن یگانه به ترتیب دارای ۱۰ (نفس های بی هدف)،   ۱۱(رگ خواب)و ۱۴(حباب) قطعه بودند که اتفاقا در آلبوم آخر بسیاری به تعداد قطعات آلبوم انتقاد داشتند، حال در آلبوم چهارم محسن یگانه تصمیم به استفاده از «۱۲قطعه» گرفته است که به نظر تعداد معقولی برای یک آلبوم خواهد بود. پیش بینی می شود قطعاتی به نام های «نه»، «دیوار» و«چنگال تقدیر» در آالبوم قرار داشته باشد.

 

آلبوم جدید قطعه کاور ندارد

یکی از ویژگی آلبوم های قبلی محسن یگانه قرار داشتن یک قطعه کاور در هر آلبوم بود که در این آلبوم خبری از قطعه کاور نخواهد بود. در آلبوم های قبلی این خواننده به ترتیب قطعه «چشمای خیس من» کاور یکی از قطعات خواننده یونانی « دسپینا وندی» ، قطعه «بمون» کاور یکی از قطعات خواننده ای به نام «کارا»، و قطعه «نرو» کاور قطعه ی معروف خواننده فرانسوی « لارا فابین» است، البته نا گفته نماند تاکنون قطعات بسیاری از محسن یگانه مانند «آخه دل من» و «سکوت» نیز توسط خواننده ای ترکیه ای به نام « لِوِنت آزِر »کاور شده است.

 

چنگال تقدیر پس از ۳سال رونمایی می شود

اگر یادتان باشد قبل از پخش آلبوم حباب محسن یگانه دموئی از ۲قطعه «نمیشه» و «چنگال تقدیر» پخش کرد که بعد از آلبوم حباب تنها قطعه نمیشه در آلبوم قرار داشت و خبری از چنگال تقدیر نبود، زمانی که هواداران این خواننده امیدوار بودند این قطعه به عنوان سینگل ترک توسط محسن یگانه منتشر شود خواننده ای دیگر با حرکتی غیراخلاقی اقدام به کپی برداری از بخش اولیه و پخش شده ی شعر کرد و کار را به نام خود ثبت کرد، حال گویا محسن یگانه برای جلوگیری از ادامه سواستفاده ها تصمیم به پخش این قطعه گرفته است.

 

سر آلبومی

مبحث دیگر سر آلبومی های این خواننده می باشد، قطعات ۱ آلبوم ها همواره جزو هیت ترین قطعات آلبوم ها بوده اند و به همین جهت اهمیت زیادی دارند. محسن یگانه در اولین آلبوم قطعه «نفس های بی هدف» را به عنوان سرآلبومی برگزید. قطعه ای اجتماعی که در زمان خودش به دلیل مضمون خاصش جزو هیت ترین قطعات سال بود. در آلبوم رگ خواب «سکوت» به عنوان سرآلبومی انتخاب شد که ظاهرا در لحظات آخر جای آن با قطعه «نباشی» عوض شد، «سکوت» قطعه ای بود که به معنای حقیقی کلمه «مگاهیت» شد، به طوری که در آن سال ها هر کجا که وارد می شدید قطعا این آهنگ را می شنیدید و کسی نبود که این قطعه را نشیده باشد،حتی در پاره ای از موارد خیلی ها آن آلبوم را به اسم «سکوت» می شناختند و این یعنی موفقیت یک قطعه. اما در آلبوم سوم یعنی حباب قطعه «باور کنم» به عنوان سرآلبومی برگزیده شد، آلبومی که بعد ها عنوان شد خودِ محسن یگانه بیشتر متمایل بود قطعه «دوست دارم» را به عنوان سرآلبومی برگزیند ولی بازهم در لحظه آخر تصمیم به استفاده از «باور کنم» گرفته شد، این قطعه که با قطعه معروف سکوت مقایسه می شد شاید در ابتدا نتوانست تاثیر گذار باشد اما به مرور زمان جای خود را در بین مردم باز کرد، به طوری که در یکی از سایت های پربازدید دانلود توانست رتبه اول دانلود را با بیش از ۶ میلیون دانلود به دست آورد. حال و در آستانه آلبوم سوم پیش بینی می شود با توجه به ایجاد تفاوت یگانه این نظم را که سرآلبومی هایش را قطعات ریتمیک شامل می شدند برهم زند و قطعه ای اِسلو و آرام را به عنوان سرآلبومی بر گزیند.

 

قطعات شش و هشت

اما آن طور که از شواهد پیداست همانند آلبوم قبلی  ۲قطعه شاد را در این آلبوم خواهیم شنید. در اولین آلبوم این خواننده قطعه «باروبندیل» را شنیدیم که یکی از قطعات موفق در زمینه شش و هشت بود، اما در دومین آلبوم یعنی رگ خواب قطعه «من تورو کم دارم» نتوانست موفقیت باروبندیل را به عنوان یک ترک شاد تکرار کند، تاجایی که محسن یگانه در مقطعی اعلام کرد اگر به گذشته برگردد این قطعه را در آلبوم نخواهد گذاشت، اما در آلبوم سوم همه چیز با قراردادن ۲ قطعه شاد تغییر کرد. «دوست دارم» و «هوایی شدی» قطعاتی بودند که نبض کنسرت ها را به دست گرفتند، هرچند دوست دارم و هوایی شدی به سادگی و ضعف ترانه متهم بودند اما رسالت خود را به عنوان قطعه شاد و مخاطب محور انجام دادند که البته اجرای پر هیاهو و انرژیک این قطعات در کنسرت این خواننده گواهی است بر این ادعا.

 

ترک اجتماعی

همچنین بر خلاف ۳ آلبوم گذشته که هرکدام یک قطعه با مضمون اجتماعی داشتند این آلبوم ترک اجتماعی نخواهد داشت، در آلبوم های گذشته به ترتیب «نفس های بی هدف» از آلبوم اول، «آدم ها» از آلبوم رگ خواب و «حباب» از آلبوم سوم قطعات اجتماعی بودند.

 

عوامل آلبوم جدید

شالوده و پایه اصلی هر اثر سازندگان و عوامل آن هستند، بخشی مهم که با انتخاب افراد کاربلد و با استعداد میتوان بخش فنی آن قطعه را بیمه کرد، محسن یگانه همواره بیشترین نقش را در آلبوم هایش ایفا کرده است، چه در بخش ترانه و چه در بخش آهنگسازی و ملودی، حال ظاهرا در آلبوم جدید نیز تنظیم های متعددی را خودش انجام داده است، رفتار محسن یگانه از ابتدا نشان داده است که در بخش عوامل، به اسم و رسم ها توجه نمی کند و همواره به دنبال استعدادها بوده است، نمونه آن را می توان در آلبومک اینترنتی که سال گذشته در همین روزها منتشر کرد دید، در آن آلبومک اینترنتی محسن یگانه برای اولین بار با تنظیم کننده جدید اما خوش تکنیک به همکاری پرداخت، «احسان حبیبی» که قطعه مرد را تنظیم کرد و «امین طالعی» که قطعه عید هرسال را تنظیم کرد، همچنین طبق اطلاعات به دست آمده تاکنون افرادی چون: «علی ثابت»، «مهران عباسی»، «پازل باند»، و «اشکان آبرون» حضورشان در آلبوم قطعی بوده و افرادی چون «احسان حبیبی» نیز حضورشان به دور از انتظار نیست. «مهران عباسی» تنظیم قطعه «جاده» را در این آلبوم به عهده داشته است. در بخش ترانه و ملودی نیز کار تمامی قطعات بر عهده خود محسن یگانه بوده است. همچنین در بخش میکس و مسترینگ «آرش پاکزاد» محسن یگانه را در این آلبوم همراهی خواهد کرد اما حضور فرد دیگری در بخش میکس و مسترینگ نیز محتمل است.

 

اما در قسمت کاور آلبوم که یکی از مهم ترین قسمت های آلبوم و به نوعی ویترین آن محسوب می شود همانند آلبوم قبلی «بهنام دریانی» کار عکاسی و طراحی کاور را به عهده دارد، بخشی که در آلبوم حباب به آن انتقاد های زیادی شد حال می تواند با درایت و اندکی تیزهوشی به نقطه قوت آلبوم جدید تبدیل شود.

 

زمان انتشار آلبوم

ظاهرا اینبار محسن یگانه از گذشته تجربه کسب کرده است و دیگر وعده زمان انتشار آلبوم را نمیدهد. به همین دلیل زمان قطعی برای پخش آلبوم مشخص نیست اما با توجه به مجوز گرفتن ترانه ها و اتمام بخش عمده کارهای آلبوم به نظر می رسد اگر مشکلی خاصی پیش نیایداین خواننده تمام تلاشش را می کند تا آلبوم را پییش از نوروز ۹۴ منتشر شود، مگر اینکه اتفاق غیر قابل پیش بینی رخ دهد. گفتنی است بر خلاف آلبوم های گذشته این خواننده که به ترتیب نفس های بی هدف تحت امتیاز «آوای نکیسا»، رگ خواب و حباب تحت امتیاز «آوای هنر» روانه بازار شد، این بار آلبوم جدید به تهیه کندگی شرکت آوای فروهر (برادران حاتم پور) و توسط پخش دنیای هنر روانه بازار شود. در همین زمینه میلاد حسینی (مدیر روابط عمومی آوای فروهر) به «موسیقی پارس» گفت: هنوز نمی توانیم زمان مشخصی برای انتشار این آلبوم اعلام کنیم ولی تمامِ تلاش شرکت آوای فروهر این است که چهارمین آلبوم محسن یگانه طی هفته های آتی روانه بازار شود ولی اگر این اتفاق به هر دلیلی رخ ندهد بهارِ ۹۴ این اثر منتشر خواهد شد.

http://pars-concert.ir/wp-content/uploads/2015/02/Untitled-1.jpg


پاسخ دهید

دیدگاه شما