دی ۵, ۱۳۹۶ کد خبر: 5132

دنیای موسیقی

انتخاب درست من، پیانو دیجیتال باشد یا آکوستیک؟ — بخش اول


در این بخش قصد داریم شما را با امکانات و بخش های گوناگون پیانو دیجیتال آشنا کنیم:       

راحتی/ قابلیت حمل:

پیانو های دیجیتال بسیار سبک تر و فشرده تر از پیانو های آکوستیک می باشند. حتی مدل های کنسول نیز که همانند پیانو های آکوستیک دارای یک کابینه اضافی می باشند هم از همتایان آکوستیک خود بسیار سبک ترند. اکثر مدل های پیانو ممکن است در حمل ونقل شکسته شوند در حالی که پیانو های دیجیتالی به گونه ای طراحی شده اند که بتوان آنها را حتی با خودرو به راحتی حمل و نقل کرد بدون وارد شدن آسیب جدی به آن حتی درجاده و با سرعت بالا.

هزینه:

پیانو های دیجیتال معمولا نسبت به همایان آکوستیک خودشان هزینه بسیار کمتری دارند. در امر سرویس و تعمیرات نیز هزینه انواع سرویس های پیانو های آکوستیک بسیار بیشتر از پیانو های دیجیتال است، بسیار پر هزینه تر !

حجم صدا / تطبیق پذیری با محیط:

یک پیانوی آکوستیک تنها در محدوده ی خاصی صدا تولید می کند و بدون قابلیت کنترل، این در حالی است که پیانو های دیجیتال دارای صدایی قابل کنترل بوده و در بسیاری از مدل ها نیز دارای هدفون بوده که می توان با آن تمرینات خاموش بدون صدا داشت. و همچنین دارای مجموعه ای گسترده از صداهای مختلف است که می توان بسیاری از صداهای دیگر همچون پرکاشن، سازهای کوبه ای و برنجی را نیز به آن اضافه کرد.

توانایی ضبط:

بیشتر پیانوهای دیجیتال این اجازه را به شما می دهند تا بتوانید اجرای خود را ضبط کنید. که این امر می تواند یک مزیت به حساب بیاید زمانی که شما در حال آموزش و یادگیری هستید و نیاز به گوش دادن اجرای خودتان دارید نیازمند این هستید که از میزان روند پیشرفت تان اطلاعاتی داشته باشید. و همچنین جهت تولید یک قطعه به خصوص نیز به ضبط صدا و چینش آنها در کنار هم نیاز خواهید داشت.

ارتباط:

بیشتر پیانو های دیجیتال دارای ارتباط MIDI می باشند که این امکان را به شما می دهند تا بتوانید به سیستم های کامپیوتری متصل شوید تا از امکانات آن در کارتان بهره مند شوید. بیشتر آنها همچنین دارای پورت اتصال USB هستند که قابلیت اتصال با هر خروجی را دارند و همچنین برخی از آنها کابل اتصال به کارت های حافظه را دارند که امکان ارسال و یا انتقال آهنگ را به کاربر می دهد.

آموزش / یادگیری:

برخی از پیانو های الکترونیکی طراحی شده برای مبتدیان و آموزشگاه و مدرسه که اغلب شامل درسهای درونی، تمرینات، نمایش یادداشت، قابلیت کنترل صدا، مترونوم و  همچنین دسترسی به منابع آنلاین می باشند. برخی از آنها دارای هدفون هستند تا مدرس و دانش آموز بتوانند در کنار هم با سکوت کار کنند.

چه مدل پیانو دیجیتال برایمان مناسب تر است ؟

تجربه/ سطح مهارت نوازنده: اگر شما یک فرد مبتدی مطلق هستید، یک مدل ارزان قیمت با بعضی از ابزارهای یادگیری داخلی، شاید به اندازه کافی برایتان مفید باشد تا بتوانید خود را به سطح پیشرفته برسانید.

بررسی ابعاد مختلف: اطمینان حاصل کنید پیانو در فضای ذهن شما جایگاهی داشته باشد. اگر شما پیانو را برای یک کودک خریداری می کنید حتما ارتفاع صفحه کلید با زمین را با دقت بررسی کنید.

قابلیت حمل ونقل/ ذخیره سازی: اگر شما قصد دارید آن را حمل کنید و یا با آن به مسافرت بروید حتما وزن و سهولت حمل آن را مورد بررسی قرار دهید.

ویژگی های یک پیانو دیجیتال:

قبل از اینکه ما در انواع مختلف پیانو های دیجیتال که در دسترس هستند غرق شویم، دو قسمت حیاتی جهت توجه وجود دارد: لمس و صدا

عملکرد صفحه کلید و واکنش لمسی آن:

یکی از تفاوت های مهم میان پیانو دیجیتال و صفحه کلید های الکترونیکی احساسی است که بعد از لمس کلید به شخص منتقل می شود. کلید های پیانو دارای مقاوت هایی هستند که با اجزا مکانیکی درون پیانو به رشته های مخصوص موجود زیر کلید ها حمله می کنند و با وارد کرد نضربه شما صدایی متفاوت با صفحه کلید الکترونیکی می شنوید. عامل مهم دیگر میزان حساسیت لمس و صدای صفحه کلید است. بهترین پیانو های دیجیتال قادر به سنجش تفاوت های ظریف در سرعت هستند که حمله و حجم هر یادداشت را تعیین می کنند. پیانو های دیجیتالی ارزان قیمت اغلب دارای سوئیچ های سطح صدا هستند که به صورت رایگان عرضه می شوند که متاسفانه حساسیت سرعت واقعی ندارند.

کیفیت صدای پیانو دیجیتال:

صدای پیانوی آکوستیک بستگی به کیفیت اجزای آن دارد، در حالیکه پیانو های دیجیتال در درجه اول به نمونه هایی که در آن برای ایجاد صداهای مختلف به کار برده شده بستگی دارد. همچنین تکنولوژی دیجیتال که برای ضبط و پخش نمونه های مختلف دارد و دیگر ابزارهای آن نقش مهمی در موفقیت پیانو دیجیتال ایفا می کند. به طور کلی، پیانوهای دیجیتال دارای حافظه بیشتری هستند که به آنها اجازه می دهد صداهای با وضوح بالا با واقعیت بیشتری را ذخیره کنند. معمولا در قضاوت در مورد کیفیت صدا، توجه ویژه ای به حفظ و ناپدید شدن یادداشت ها و همچنین واقع گرایی صداها می کنند.

پلی فونیک:

پلی فون به تعداد یادداشت های فردی یا تنهایی اشاره می کند که پیانو می تواند در یک زمان تولید کند. پیانو شما باید حداقل قابلیت پلیفونی ۳۲ بیتی داشته باشد در حالی که پلیفونی ۶۴ بیتی برای ایجاد صداهای پیچیده مناسب تر است. پیانو های الکترونیکی با بالاترین کیفیت نیز وجود دارند که پلی فونی با کیفیت ۱۲۸ یا ۲۶۴ ضبط و ارائه می دهند.

تعداد صداها/ تن صدا:

در حالی که ممکن است یک معامله بزرگ به نظر برسد که پیانو های امروز اغلب شامل صد ها نمونه صوتی از ابزارهایی مانند آکاردئون، ارگان ها، سینت سایزرها، فلوت ها و غیره، در اینجاست که نوآوری خاموش می شود و شما احتمالا به صداهای اساسی پیانو پیوستید. داشتن این صداهای متعدد و افکت های مختلف به شما حق انتخاب می دهد و کار را برای شما آسان تر می کند. برخی از افکت ها مانند  به خوبی مورد استفاده قرار گرفته و می تواند به افزایش کیفیت و زیبایی صدا کمک کند.

ابزار های آموزشی:

بسیاری از پیانو های دیجیتال با ابزار یادگیری مفید شامل درس هایی هستند که می توانند شما را از یک مبتدی خام به یک نوازنده پیشرفته تر مبدل کنند. نمایشگرهایی که توانایی نمایش آکورد های اجرا شده و همچنین ارائه طرح های مختلف نورپردازی که به مبتدیان کمک می کند تا ملودی ها و آکورد ها را انتخاب کنند. برخی از مدل ها این امکان را ایجاد می کنند که صفحه کلید به دو بخش تقسیم شود تا دانش آموز و معلم بتوانند به طور هم زمان یک صفحه کلید را در همان اکتاو اجرا کنند.

استفاده در منزل:

پیانو مورد استفاده در خانه می تواند یک پیانو کنسول باشد. پیانو های کنسول در یک کابینت سنتی طراحی شده اند تا با لوازم خانگی خانه به خوبی ترکیب شوند. طیف گسترده ای از مدل های درون خانه ای وجود دارد که طیف وسیعی از کیفیت و قیمت را در بر می گیرد.

استفاده در استودیو و یا اجرا روی استیج:

پیانو دیجیتال به گونه ای طراحی شده که بتوان از آن برای اجرا در استودیو و یا بردن آن به روی صحنه اجرا استفاده کرد. همچنین آن ها کابینت های سنگینی ندارند و برای استفاده در فضای اجرا و استودیو صدای قوی تری دارند. به طور کلی، موتورهای صوتی آنها کیفیتی بالایی برای برآورده شدن نیازهای یک نوازنده حرفه ای را دارند.

لوازم جانبی یک پیانو دیجیتال:

بسته به مدلی از پیانو که انتخاب می کنید، و اهداف شما برای آن، باید بعضی از لوازم جانبی را برای خود انتخاب کنید. این لوازم شامل آمپ، کاورها، کیف های دستی و پایه میشود.

امید است که جهت ارائه اطلاعات کافی و بالا بردن سطح علمی دوست داران پیانو به درستی عمل کرده و موجبات خریدی مناسب را برای شما دوستان هنرجو ایجاد کرده باشیم.


Fatal error: Call to undefined function get_field() in /home/komeilye/public_html/wp-content/themes/xtheme/single.php on line 29